Marangoz Projeleri

Marangoz Kalemi Nedir? Ne İşe Yarar?

Bir marangoz kalemi, normal bir kalemden dört ana şekilde ayrılan bir yazı aracıdır

Daha büyüktür, biraz düzdür, daha sert kurşun vardır ve silgisi yoktur. Bir marangoz kaleminin bazı varyasyonları normal bir boyutta olabilir, yuvarlak olabilir, daha yumuşak kurşun veya bir uca eklenmiş bir silgiye sahip olabilir, ancak tipik bir marangozun kalemi dört yoldan da normal bir kalemden farklıdır. Bu farklılıkların çoğu, marangoz kalemlerine marangozlukta kullanım için belirgin avantajlar sağlar.

Büyük boy

Carpenter’ın kalemleri genellikle normal kalemlerden daha büyüktür. Bu, kullanım sırasında veya bir alet kutusundayken veya donanım parçaları arasına dağılmış durumdayken, kullanım sırasında veya kullanım arasında kırılmaları daha kolay ve zorlaşabilir. Daha büyük boyut, gerektiğinde iş eldiveni takan bir marangoz tarafından daha kolay kullanılmalarını sağlar.

Düz şekil

Bir marangoz kaleminin şekli genellikle yassı oval, sekizgen veya dikdörtgen şeklindedir. Düz bir şekil, kullanıcı belirlediğinde kalemin yuvarlanmasını önler, bu da kullanıcının çalışırken yuvarlanmış bir kalemi almak zorunda kalmayacağı anlamına gelir. Marangoz kalemlerinin içindeki kurşun da düz oval veya dikdörtgendir. Bu, kullanıcının sadece kalemi çevirerek gerektiği gibi kalın veya ince çizgiler çizmesine olanak sağlar.

Sert Kurşun

Carpenter’ın kalemleri tipik olarak diğer kalemlerden daha sert kurşunlara sahiptir. Normal kalemlerin çoğunda 2 numaralı kurşun ucu vardır. Bir marangozun kalemi genellikle 3 numaralı kurşuna sahiptir, bu da kursun kolay kolay kırılmadığı anlamına gelir.

Silgi Yok

Marangoz kalemleri ve normal kalemler arasındaki son fark, marangoz kaleminin tipik olarak bir ucunda bir silgiye sahip olmamasıdır. Bunun kesin nedeni bilinmemektedir, ancak sadece gelenekle olabilir. İlk marangoz kalemleri, silgilerin kurşun kalemlerin uçlarına kolayca bağlanmasına izin veren üretim tekniklerinden önce, yüzyıllar önce yapıldı. Marangoz kalemlerinin düz şekli aynı zamanda onları silgi ile imal etmeyi yuvarlak kalemler ile yapmaktan daha zor hale getirebilir.

Bazı kullanıcılar dahili bir silgiye sahip olmamanın dezavantaj olduğunu düşünebilir, ancak aslında avantajlı olabilir. Yerleşik silgilerle ilgili bir sorun, kurşun kalem ucu gitmeden önce sıkça yıpranmalarıdır; bu, ayrı bir silgiye veya kalemin bir ucuna tutturulabilen bir gereksinime neden olur. Bir marangozun kaleminin boyutu, lead’in uzun bir süre dayanması gerektiği anlamına gelir ve yerleşik bir silginin, lead gitmeden önce aşınmasını önler. Silgi bir projenin ortasında aşınmışsa, kullanıcı ayrı bir silgiye sahip olmayabilir. İlk önce dahili bir silgiye sahip olmamak, vicdani bir kullanıcının bir tane olmadan yakalanmak yerine ayrı bir silgiye sahip olduğundan emin olmasını sağlar.

Bileme

Bir marangoz kaleminin bir dezavantajı, düz şeklinin yuvarlak kalemler için tasarlanmış bir kalemtraşta keskinleştirilememesidir. Ancak, marangoz kalemleri için özel olarak tasarlanmış kalemtraşlar vardır. Bazı kullanıcılar bu kalemleri keskin bir kenarı olan bir bıçak veya başka bir aletle keskinleştirmeyi tercih ederler.

Yorum

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.